Jeotermal Boru Montajı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Ön İzolasyonlu-Yalıtımlı Boru Fiyatları Ne Kadardır? 

Jeotermal Boru Montajı Nasıl Yapılır? 

Jeotermal boruların montajı çok önemli ve hassas bir konudur. Özellikle jeotermal borunun taşıdığı akışkanın sıcaklığının korunmasının öncelikli olduğu uygulamalarda, çeşitli endüstri kollarında boruların döşenmesi daha da bir önem kazanır. Jeotermal (ön izolasyonlu-yalıtımlı) borular sıcak su, buhar, soğutulmuş su ve diğer sıcaklığa duyarlı akışkanların naklinde çokça tercih edilir. Bu kadar geniş bir kullanım alanı olan jeotermal boruların montajının belli aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar şunlardır:

 • Montaj esnasında gerekli olan ekipmanın hazırlanması

Montaj işlemi başlamadan önce, ihtiyaç duyulan ölçü ve ebatta jeotermal boruların, destek ve askı aparatlarının, bağlantı parçaları ve diğer gerekli bileşenlerin tamamının hazır olduğundan emin olun.

 • Boruların yerleşim planının yapılması

Jeotermal boru siteminin yerleşimini dikkatli bir şekilde planlayın. Boru güzargahı, bağlantı, destek ve dirsek gibi parçaların ne kadar gerekli olacağını belirleyin. Boru sisteminin verimliliği için gerekli parçaların planlaması önem az etmektedir.

 • Boruların kontrolü

Ön izolasyonlu (yalıtımlı) boruların montaj öncesi kontrol edilmesinde fayda bulunmaktadır. Herhangi bir hasar durumuna karşı boruların incelenmesi gerekir. Jeotermal borların nakliyesi ve montaj hattına indirilmesi esnasında hasar alması söz konusu olabilir.

 • Taşıyıcı aparatların kullanılması

Boruların iyi bir şekilde desteklenmesi, borunun kendi ağırlığı ve taşıyacağı akışkanın ağırlığını taşıyabilmesi açısından önemlidir. Destek askıları jeotermal boru üreticisi talimatlarına uygun şekilde belirli aralıklarla kullanılmalıdır.

 • Boruların kesilmesi

Jeotermal boruları ihtiyacınız olan uzunluklarda keserek montaj için hazır hale getirin. Akışkan sızdırmazlığı ve yalıtımın korunması için kesim işleminin doğru bir şekilde yapılmasında dikkat edin.

 • Ek parçaların takılması

Gerekli olan yerlerde, dirsek, te ve vana gibi bağlantı parçalarının yerleşim planına göre monte edin. Sızıntıları önlemek için tüm bağlantı parçalarının doğru bir şekilde takıldığından ve sızdırmazlığın sağlandığından emin olun. 

 • Boruların izole edilmesi

Jeotermal boruların birincil amacı içindeki akışkanın sıcaklığını korumaktır. Tüm ek yerleri ve bağlantı parçalarının yalıtımının doğru yapıldığından emin olun. Ek yerlerinde yalıtıma uygun ek yeri ve izolasyon kitleri, yapıştırıcı ve bantlar kullanmaya dikkat edin.

 • Kelepçe ve bantların kullanılması

Jeotermal boruların ek yerleri için tasarlanmış olan kelepçe ve bantları kullanın. Özel kelepçe ve bantlar yalıtımın korunması için çok önemlidir. Bu parçalar için ön izolasyonlu boru üreticilerinden bilgi alabilirsiniz.

 • Sızıntı kontrolünün yapılması

Kurulum tamamlandıktan sonra tüm bileşenlerin doğru monte edildiğini kontrol edin. Jeotermal boru sistemini devreye sokmadan önce hatta sızıntı olup olmadığını kontrol etmek ve kaçak tespiti için basınç testi yapın. Boru hattının taşıyacağı akışkanın basıncına dayanacak yeterlilikte olduğundan emin olun.

Jeotermal Boru Montajında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Jeotermal boruların montajında özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Uygun destek aparatları kullanılmalı

Jeotermal borularda sarkma ve gerilmeyi önlemek için destek askılarının doğru şekilde monte edilmeli.

 • İzolasyon malzemesinin seçimi

Boru hattının kullanım amacına uygun yalıtım malzemesine sahip boruları kullanmaya dikkat edin.

 • Sızdırmazlık 

Boru hattında ısı kaybı ve yoğuşmayı önlemek için tüm bağlantı noktalarının sızdırmazlığının kontrol edilmesi.

 • Güvenlik

Jeotermal boruların montajı sırasında iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini uygulayın. Koruyucu ekipmanları kullanmayı ihmal etmeyin.

 • Mevzuata uygunluk

Boru hattının yasal düzenlemelere uygun olmasına dikkat edin.

 • Bakım

Jeotermal boru sistemlerinin ömrünü uzatmak ve en iyi performansı sağlamak için düzenli olarak kontrol ve bakımlarını yapın.

 • Genleşmeyi dikkate alın

Boru sistemlerindeki baskıyı önlemek için ısı değişimlerini, gerilme ve genleşme analizi ve hesaplamalarını yapın.

Jeotermal boru montajı yapılırken üreticinin saha uygulama tavsiyelerine ve standartlara uygun hareket etmek gerekmektedir. Bu konuda ihtiyaç halinde üreticiden ve uzman kişilerden yardım almanız faydalı olacaktır.

Jeotermal Boru Fiyatları Ne Kadar? Fiyat Listesi Var mı?

Jeotermal boru fiyatları boru çeşitlerine göre değişmektedir. Jeotermal çelik boru, taşyünü takviyeli dikişsiz çelik boru, galvanizli çelik boru, plastik boru, GRE&GRP boru, paslanmaz çelik boru gibi bir çok boru çeşidi bulunmakta bunlara ek olarak ön izolasyonlu fittings ürünleri, spool&kollektörler, vanalar ve ek yeri izolasyon kitleri bulunmaktadır. Bu geniş ürün yelpazesinin farklı çap ve ebatlarda üretimi yapılmaktadır. Jeotermal (Ön İzolasyonlu-Yalıtımlı) boru fiyatları için Ankara’da bulunan Yalçın Boru ile iletişim kurarak ihtiyacınız doğrultusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

;
Online WhatsApp Chat